Példás borvidéki összefogás eredménye volt a múlt heti sikeres (és remélhetőleg hagyományteremtő) kóstoló, amely során 30 badacsonyi borász mutatta be bazaltágyon fogant tüzes borait a budapesti New York Palotában.
A standok közötti bortúrának – amelyhez a látogatóknak nagy segítséget nyújtott az igényesen megszerkesztett borkatalógus – stílszerűen a Domaine Edegger 2009-es Premier cuveé-jével (Sauvignon blanc-Olaszrizling) kezdtünk neki, és ha már ott voltunk a fahordóban érlelt zamatgazdag Jakob nevű házasítást (Chardonnay-Sauvignon blanc) sem hagytuk ki.
A szigligeti Szatmári pince standja ezen a boreseményen is igen népszerű volt, köszönhetően a barátságos borászoknak és a különleges fajtákat felvonultató szortimentnek. A borászat 4,5 hektáros területéről többek között Rózsakövet, Zeuszt és Vulcanust is palackoznak, ez utóbbi extrakt gazdagságával és komplex ízképével már jó pár évjáratban bizonyított.
Érdemes megemlíteni a Szent György pince rusztikus Juhfarkját és a vadkörtés jegyeket felvillantó Budai Zöldjét is. Mi több ez a pincészet szolgáltatta az est meglepetésborát is: a 2010-es viharvert évjáratban, egészen december 15-éig kinn hagyták az Olaszrizlinget, amely eredményeképpen egy nagy boregyéniség született.
Török Csaba (2HA), Sike Balázs (SKIZO), és Nyári Ödön
Olaszrizlingből természetesen erős volt a mezőny: tetszett a SKIZO érett jegyeket felmutató őszinte bora és Nyári Ödön olajos textúrájú 2010-ese is. Miután gyermekdeden azt próbáltuk megfejteni, hogy a Kéknyelű milyen más szőlőfajtára emlékeztet, Nyári Ödön szájából elhangzott az est tételmondata: „A Kéknyelű leginkább a Kéknyelűhöz hasonlítható.”. A kiváló Nyári borok közül a 2009-es félszáraz, 8 gramm maradékcukrot tartalmazó Hárslevelű hömpölygő folyamként hengerelt, észrevétlenül csempészve 14 és feles alkoholját testünkbe.
Innentől kezdve a jegyzeteim egyre szellősebbé váltak: a 2HA szőlőbirtok Olaszrizlingjéhez csak annyit jegyeztem fel, hogy „Király!”. Sok jó bor mellett nehéz a hazaindulás, így voltak ezzel a barátaim is, akik nehezen tudtak elszakadni a Horváth pince Agnus Niger (Fekete bárány) fantázianevű, fekete ribizlis-epres illatú Pinot noir-jától.
Búcsúzáskor a szakmai vendégek borvidéki térképet és egy palack „A Mi Rizlingünk” nevű bort is kaptak útravalóul, amelyet a badacsonyi borászok koprodukcióban készítettek a 2011-es termésből. Ezek után mi mást mondhatnánk: Hajrá Badacsony, várjuk a folytatást!